تبلیغات
بوی سیب - عاشورا ، روز ظهور حضرت مهدی
 
بوی سیب
این الطالب بدم المقتول بکربلا
اگر واقعه عاشورا با مقدماتی تلخ و کارشکنی های یاران یزید به وقوع پیوست، قیام قائم هم با خروج سفیانی ها و دجال ها که موانع اجرای احکام الهی هستند، به منصه ظهور می رسد و عاشورای حسینی نمونه بزرگی برای قیام بزرگ مهدی موعود (عج) است.
پاره ای از روایات، عاشورا را روز ظهور حضرت مهدی (ع) ذکر کرده اند. پس انتظار، انتظار قیام عاشوراست و یاران مهدی (ع) همه عاشورایی اند. کسانی می توانند در رکاب مهدی (ع) باشند و امام حق را یاری رسانند که در مکتب عاشورا آبدیده شده و معیار جنگ و صلح را آموخته باشند که حسین (ع)، خود معیار سلم، حرب، تولا و تبرا است.

خود حضرت مهدی (ع) نیز در زنده نگه داشتن یاد عاشورا می کوشد. گواه آن، داستان علامه بحرالعلوم است که با آن کهولت سن و موقعیت علمی و اجتماعی، در صف سینه زنان امام حسین (ع) با وضعیتی خاص ظاهر می شود و وقتی از او می پرسند چرا چنین عزاداری می کنید، می فرماید: با رسیدن به دسته سوگواران چشمم به محبوب دلها، امام عصر (ع) افتاد، دیدم آن حضرت با سر و پای برهنه در میان انبوه عزاداری در سوگ پدرش حسین (ع) با چشمانی اشکبار به سر و سینه می زند؛ برای همین، قرار از کفم رفت و چنین به سوگواری پرداختم.


این دو امام بزرگوار، ارتباط بسیار نزدیکی با هم دارند که به برخی از آنها اشاره می کنیم: مهدی (ع) فرزند حسین (ع) و خونخواه اوست. نخستین کلامش، یا حسین (ع) است. شعار او، فریاد خوانخواهی حسین (ع) است. در القاب ثارالله، وطرالموطور و طرید الشدید هر دو شریکند.

با فضیلت ترین اعمال شب ولادت حضرت مهدی (ع)، زیارت امام حسین (ع) است. امام حسین (ع) از مکه به کوفه رفت و حضرت مهدی (ع) از مکه به کوفه می رود و مقر حکومت خود را در کوفه قرار می دهد و امام حسین (ع) در عصر ظهور حضرت مهدی (ع) نخستین کسی است که رجعت می کند.

هر دو امام در هدف مشترکند. امام باقر (ع) می فرماید: هنگامی که قائم قیام کند، هر آینه باطل از بین می رود و هدف امام حسین (ع) نیز در زیارت اربعین آمده است: خون خود را تقدیم تو کرد تا انسان ها را از نادانی و گمراهی رهایی بخشد.

زمانه آن دو در انحراف فکری، فساد اجتماعی، رواج بی دینی و بدعت در سطح جهانی، مشابه یکدیگر است. یاران هر دو از معرفت، محبت و اطاعت نسبت به امام خود برخوردارند. هر دو سازش ناپذیرند.

امام حسین (ع) در رد درخواست بیعت با یزید می گوید: "مثلی لا یبایع مثله". حضرت مهدی نیز با هیچ کس سر سازش ندارد، امام باقر و امام صادق (ع) می فرمایند: لیس شانه الا السیف؛ او فقط شمشیر را می شناسد و یقتل اعداءالله حتی یرضی الله؛ دشمنان خدا را می کشد تا خدا راضی شود.


در پاره ای از روایات، از عاشورا به روز ظهور حضرت مهدی (ع) تعبیر شده است. امام باقر (ع) می فرمایند: حضرت قائم روز شنبه که روز عاشورا است، قیام می کند، روزی که امام حسین (ع) شهید شد.


امام باقر(ع) در حدیثی دیگر می فرمایند: آیا می دانید که این روز (عاشورا) همان روزی است که خداوند توبه آدم و حوا را پذیرفت، روزی است که خداوند دریا را برای بنی اسراییل شکافت و فرعون و پیروانش را غرق کرد و موسی (ع) بر فرعون پیروز شد. روزی است که ابراهیم (ع) متولد شد. روزی است که خداوند توبه قوم یونس (ع) را پذیرفت، روز تولد حضرت عیسی (ع) و روزی است که حضرت قائم (ع) در آن روز قیام می کند.نوع مطلب :
برچسب ها :

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی