تبلیغات
بوی سیب - زیارت عاشورا
 
بوی سیب
این الطالب بدم المقتول بکربلا
یکشنبه 14 آذر 1389
اصلی‌ترین و قدیم‌ترین متنی که زیارت عاشورا در آن وارد شده، کتاب کامل الزیارات است. مؤلف کتاب متن زیارت را با پنج واسطه از حضرت باقرالعلوم7 نقل کرده و سپس صاحب کتاب مصباح المجتهد به نقل این زیارت مبادرت ورزیده است. روایت مذکور دارای صدر و ذیل است. صدر روایت بر اساس نقل کامل الزیارات، توسط دو نفر به نام‌های «علقمة بن محمد حضرمی» و «مالک بن اعین جهنی» به معصوم می‌رسد. در هر دو طریق، صالح بن عقبة از آنان نقل کرده؛ منتها در یکی همراه سیف بن عمیره است و در دیگری به تنهایی. ذیل روایت در کتاب‌های یاد شده مشترک است: «صالح بن عقبة و سیف بن عمیرة از علقمة بن حضرمی از امام باقر(علیه السلام).

زیارت عاشورا بسط حدیث سلام است محبت و برائت، موالات و عداوت و سیردر گسترده و عروج در بلندای آن تا آن مقام محمود. زائر به زیارت اباعبدالله(ع) طلب ((بذل مهجه)) می کند، تمنای نثار خون دل خود را. تا شاید از آنانی باشد که حضرتش قبول همراهیانش را فرمودند:(( ألا و مَن کان فینا باذِلاً مُهجَتَهُ مُوَطِّناً عَلی لقاءِ اللهِ نَفسَهُ فَلیَرحَل مَعَنا)) (( هان هرکسی که خواهان ایثار خون دلش در ماست و برای لقاء خدای آماده ی از خویش گذشتن است پس با ما بکوچد)) (بنگرید به مثیر الأحزان ص 241) ومگر جز ایشان شیرینی شهادت آستان قدس  حضرتش را چشیدند. لذا به زیارت عاشورا خواننده در زمره شهیدان حضرت مقدس قرار می گیرد، پش به وقت طلب خون آن خون خدا طالب خون خود نیز می شود:(( وَأسئَلُهُ.. أن یَرزُقنی طَلَب ثاری مع اِمامٍ هُدیً ظاهرٍ ناطقٍ بالحَقِّ مِنکُم))

هیچ دلی از دل های اولیای خدای متعال نیست مگر آن که آکنده از محبت حضرت اباعبدالله(ع) بر درگهش شکسته و سوخته وچشمش گریسته لذا زیارت عاشورا دل زائر را نیز که بهره از همان محبت برده قرب ساحت مقدسی می یابد که در دل آن خدای متعال جلوه فرموده و برای زیارت حضرت حضرت محمد(ص) و اهل البیت عصمت و طهارت و ملائکه شتافته اند در پرتو تو به دل راه یافته اند دل زائر قرین دل های آنان گشته توفیق زیارت همه ی آنان را یافته و در صف آنان قرار می گیرد

شیخ عبدالهادی حائری مازندرانی از پدر خود حاج ملاابوالحسن نقل می کند:
من حاج میرزا علی نقی طباطبائی را بعد از رحلتش در خواب دیدم و به او گفتم:

آرزویی هم در آنجا داری؟
گفت: هیچ آرزویی ندارم جز این که چرا در دنیا هر روز زیارت عاشورای امام حسین علیه السلام را نخواندم.
رسم سید این بود که دهه محرم زیارت عاشورا می خواند نه در تمام سال؛ از این رو افسوس می خورد که چرا تمام سال نمی خواندم.
در فرهنگ تشیع، این زیارت از جایگاهی رفیع و ویژه‌ای برخوردار است و دارای آثار و برکات شگفتی است و تاکید بسیاری به خواندن آن در همه اوقات شده است و ثواب و خواص فراوانی برای مداومت بر آن نقل شده است. این گنجینه معارف از جمله زیارت‌هایی است که در طول تاریخ، صالحان و عالمان شیعه به آن عنایت فوق‌العاده‌ای داشته و در پرتو زمزمه عاشقان این منشور آسمانی، به مراد و مقصود خود دست یافته و در هر دو سرا کامیاب شده‌اند و پرچم پر افتخار برائت از مشرکان را به اهتزاز درآورده‌اند. این مجموعه سیاسی - عرفانی توسط امام باقر(ع) به شیعیان تعلیم داده شده و در کتب دعا و زیارات منعکس شده است. بدون تردید زیارت عاشورا از برترین اسباب طاعت و تقرب به درگاه ربوبی و جلب رضای حق است. روایتی از امام محمد باقر(ع) است که فرموده‌اند: "هرکه زیارت کند حسین‌بن علی(ع) را در روز عاشورا یا هر روز،‌ ثواب دو هزار هزار حج و دو هزار هزار عمره و دو هزار هزار جهاد با پیغمبر(ص) دارد و من این ثواب‌ها را ضامن می‌شوم."
در روایت دیگری از همین امام نقل شده که فرمودند: ‌"از برای خواننده، ثواب مصیبت هر پیغمبر و صدیق و شهیدی که مرده باشد یا مقتول شده باشد از اول دنیا تا روز قیامت."
و نیز خداوند به زائرین هزار هزار حسنه عطا فرموده و هزار هزار سیئه از آنها نابود کند و قاری مانند اشخاصی است که با حسین‌بن‌علی(ع) شهید شده باشد.
روایت صفوان از امام جعفر صادق(ع): "هرکس زیارت عاشورا را بخواند، داخل بهشت می‌شود و هرکس بخواهد در قیامت شفیع می‌شود و حاجت وی در دنیا برآورده خواهد شد و من خودم و پدرانم و پیغمبر(ص) و جبرئیل ضامن آن هستیم" ... .

در بیان اقدام حضرت سیدالشهدا(ع) است بر شهادت. چه آنکه در صدر اول به علت اختلاط شیعه و سنی بر اقدام آن بزرگوار ایراد می‌کردند و این اشکال که چرا حسین‌بن علی(ع) اقدام به این عمل کرد، از صدر اول تا به حال باقی است و جواب‌هایی نیز داده‌اند و رسائلی نیز در این خصوص نگاشته‌اند از جمله رساله‌ای است که مرحوم سیدمرتضی علم‌الهدی(ره) در دفع از اشکال نوشته است».


علقمه بن محمد حضر مى گوید: به امام باقر علیه السلام گفتم : به من دعایى تعلیم بده كه با آن دعا در این روز (عاشور) هنگامى كه زیارت مى كنم او را (امام حسین علیه السلام ) بخوانم . و دعایى تعلیم بده كه با آن دعا، هنگامى كه او را از نزدیك یا هنگامى كه از خانه ام و از راه دور (و به قصد زیارت بدان سو) اشاره مى كنم ، بخوانم . حضرت فرمود: اى علقمه پس از آن كه به آن حضرت با سلام اشاره كردى ، دو ركعت نماز بخوان و پس از آن این قول (متن زیارت ) را مى خوانى . پس هنگامى كه این زیارت را خواندى در حقیقت او را به چیزى خواندى كه هركس از ملایكه كه بخواهند او را زیارت كند به آن مى خواند. و خداوند براى تو هزار هزار سیئه محو مى كند، تو را هزار هزار درجه بالا مى برد. جزو كسانى مى باشى كه در ركاب حضرت به شهادت رسیدند، حتى در درجات آنها هم شریك مى شوى و براى تو ثواب هر پیامبر و رسولى و هر كس كه حسین علیه السلام را از زمان شهادتش تا به حال زیارت كرده ، را مى نویسند. مى گویى : ((السلام علیك یا ابا عبدالله .... پس از نقل زیارت مى فرماید: یا علقمة ان استطعت اءن تزوره فى كل یوم بهذه الزیارة من دهرك فافعل . فلك ثواب جمیع ذلك ان شاء الله : اى علقمه ! اگر توانستى هر روز از عمرت آن حضرت را با این زیارت ، زیارت كنى ، این كار را انجام بده ، پس براى تو ثواب تمام این زیارت است

سفارش امام صادق علیه السلام
امام صادق علیه السلام به صفوان مى فرمایند:
زیارت عاشورا را بخوان و از آن مواظبت كن ، به درستى كه من چند چیز را براى خواننده آن تضمین مى كنم .
1- زیارتش قبول شود.
2- سعى و كوشش او مشكور باشد.
3- حاجات او هر چه باشد از طرف خداوند بزرگ برآورده شود و ناامید از درگاه خدا برنگردد....
بعد فرمود: اى صفوان ! هرگاه حاجتى براى تو به سوى خداوند متعال روى داد. پس به وسیله این زیارت به سوى آن حضرت توجه كن از هر جا و مكانى كه هستى و این دعا را بخوان و حاجتت را از پروردگار خود بخواه كه برآورده مى شود و خداوند وعده خود را خلاف نخواهد كرد.
آرى ، هر كس حاجت بزرگى داشته باشد حوایج و خواسته هایش با چهل روز خواندن زیارت عاشورا برآورده مى شود. تجربه گواه هر عارف و عامى است كه ما در این جا نمونه هایى از حكایات را خواهیم آورد.
- سیره شیخ مرتضى انصارى (رحمة الله علیه )
در شرح احوال مرحوم شیخ مرتضى ، نواده شیخ انصارى آورده اند كه ؛
((از جمله عاداتش خواندن زیارت عاشورا بوده كه در هر روز، دو بار صبح و عصر آن را مى خواند و بر آن بسیار مواظبت مى نمود. بعد از وفاتش كسى او را در خواب دید و از احوالش پرسش كرد؛ در جواب سه مرتبه فرمود: ((عاشورا، عاشورا، عاشورا،))
- سیره میرزاى قمى
این مرد بزرگ ، هرگز نماز شب و زیارت عاشورا و نماز جماعت را ترك نكرد، و هرگاه به مسجد نمى رفت ، در منزل با زن و فرزند خود نماز جماعت مى خواند. بسیار با انصاف بود و با افراد مستمند مواسات مى ورزید. و در اصلاح امور مسلمان ها، اهتمامى عجیب داشت . حاكم دهكده خوانسار دستور داد مخصوص وى ، یك مسجد جامع ساختند كه همیشه نماز جمعه و جماعتش در آن مسجد برپا مى شد.
- سیره شهید قدوسى
شهید آیت الله قدوسى (رحمة الله علیه ) به خاندان عصمت و طهارت عشق مى ورزید، به زیارت جامعه و عاشورا، و توسل به خاندان پیغمبر و شركت در جلسات روضه و سوگوارى حضرت سید الشهداء مقید بود.
مرحوم قدوسى مى فرمود: علامه طباطبایى ، به این معنا تاكید دارد و در ایام محرم و صفر، زیارت عاشورایش ترك نمى شود و به زیارت جامعه اهتمام دارد.
- دریافت علوم خاص
یكى از دوستان مرحوم قدوسى مى نویسد:
... ظاهرا ایشان نسبت به ((زیارت عاشورا)) مواظبت داشت . چون ، موقعى كه دادستان كل بود، من در خواب دیدم كه بر اثر خواندن زیارت عاشورا، به ایشان علوم خاصى داده شده ، وقتى به ایشان عرض كردم ، متاءثر شد و گفت : مدتى است توفیق پیدا نكرده ام . و این بر اثر كثرت كارشان در دادستانى بود، و آن كارها را ولى مى دانست ؛ از این رو بود كه فرمود:
مدتى است كه به خواندن زیارت عاشورا، موفق نشده ام .
- سیره میرزاى محلاتى
مرحوم میرزاى محلاتى سى سال آخر عمرش ، زیارت عاشورا را ترك نكرد و هر روز كه به سبب بیمارى یا امرى دیگر نمى توانست بخواند، نایب مى گرفت .
- رفع بیمارى و بلا
شهید دستغیب مى نویسد: از مرحوم آیه الله العظمى حاج شیخ عبدالكریم حایرى نقل شده است : اوقاتى كه در سامراء مشغول تحصیل علوم دینى بودم ، اهالى سامراء به بیمارى وبا و طاعون مبتلا شدند و همه روزه عده اى مى مردند.
روزى در منزل استادم مرحوم سید محمد فشاركى ، عده اى از اهل علم جمع بودند، ناگاه مرحوم آقاى میرزا محمد تقى شیرازى تشریف آوردند و صحبت از بیمارى وبا شد كه همه در معرض خطر مرگ هستند.
مرحوم میرزا فرمود: اگر من حكمى بكنم آیا لازم است انجام شود یا نه ؟
همه اهل مجلس پاسخ دادند بلى . فرمود: من حكم مى كنم كه شیعیان ساكن سامراء از امروز تا ده روز، همه مشغول خواندن زیارت عاشورا شوند، و ثواب آن را به روح نرجس خاتون ، والده ماجده حضرت حجة ابن الحسن علیه السلام هدیه نمایند تا این بلا از آنان دور شود. اهل مجلس این حكم را به تمام شیعیان رساندند و همه مشغول خواندن زیارت عاشورا شدند.
از فرداى آن روز تلف شدن شیعه موقوف شد و همه روزه ، تنها عده اى از سنى ها مى مردند به طورى كه بر همه آشكار گردید. برخى از سنى ها از آشنایان شیعه خود پرسیدند؛ سبب این كه دیگر از شما كسى تلف نمى شود چیست ؟ به آنها گفته بودند زیارت عاشورا. آنها هم مشغول شدند و بلا از آنها هم بر طرف گردید.
در منزل میرزاى شیرازى در كربلا ایام عاشورا، روضه خوانى بود و روز عاشورا به اتفاق طلاب و علما به حرم حضرت سید الشهدا و حضرت اباالفضل مى رفتند و عزادارى مى نمودند. عادت میرزا این بود كه هر روز در غرفه خود، زیارت عاشورا مى خواند، سپس پایین مى آمد و در مجلس عزا شركت مى كرد. یكى از بزرگان مى گوید: روزى خودم حاضر بودم كه پیش از وقت پایین آمدن ، ناگاه میرزا با حالت غیر عادى و پریشان و نالان از پله هاى غرفه به زیر آمد و داخل مجلس شد و فرمود: امروز باید از مصیبت عطش ‍ حضرت سید الشهدا بگویید و عزادارى كنید. تمام اهل مجلس منقلب شدند و بعضى بیهوش شدند. سپس با همان حالت به اتفاق میرزا به صحن و حرم مقدس مشرف شدیم ، گویا میرزا به این تذكر مامور شده بود.
- مداومت به خواندن زیارت عاشورا
یكى از بزرگان مى فرمود: مرحوم آیه الله حاج آقا حسین خادمى و حاج شیخ عباس قمى و حاج شیخ عبدالجواد مداحیان روضه خوان امام حسین را در خواب دیدم كه در غرفه هاى بهشتى دور یكدیگر جمع بودند. از آیة الله خادمى احوالپرسى كردم و گفتم :
با هم بودن شما یك آیة الله و آقاى حاج شیخ عباس قمى یك محدث و حاج شیخ عبدالجواد روضه خوان امام حسین علیه السلام چه مناسبتى دارد كه با یكدیگر یك جا قرار گرفته اید؟
جواب دادند: ما همگى مداومت به زیارت عاشورا داشتیم و در مقدار خواندن زیارت عاشورا مثل هم بودیم .
- توسعه رزق و روزى
عالم جلیل و زاهد مسلم حاج آقاى شیخ عبدالجواد حایرى مازندانى فرمود:
روزى كسى آمد خدمت خلد مكان شیخ الطائفه زین العابدین مازندرانى (رحمة الله علیه ) شكایت از تنگى معاش خود كرده ، شیخ به او فرمود: برو حرم حضرت ابا عبدالله علیه السلام زیارت عاشورا بخوان رزق و روزى به تو خواهد رسید اگر نرسید بیا نزد من ، من خواهم داد.
آن بنده خدا رفت . بعد از زمانى آمد خدمت آقا، آقا فرمود: چه كار كردى ؟ گفت : در حرم مشغول خواندن زیارت عاشورا بودم كسى آمد و وجهى به من داد و در توسعه قرار گرفتم .
- بهترین عمل براى سفر آخرت
مرحوم آیة الله سید محمد حسین شیرازى نوه مرحوم آیة الله العظمى میرزاى شیرازى بزرگ بعد از وارد شدن به ایران و مسدود شدن راه عراق در اثر جنگ جهانى دوم به اینجا آمد و براى خانواده اش كه در نجف بودند، فوق العاده ناراحت مى شود مراجعه مى كند به كسى كه ارتباط با ارواح بر قرار مى كرده - نه به وسیله هیپنوتیزم ... دو سوال مى كند مطابق با واقع جواب مى آید، علاقمند مى شود، سوال سوم مى كند: بهترین عمل براى سفر آخرت چیست ؟ بعد از موعظه ها چنین جواب مى آید بهترین عمل براى سفر آخرت زیارت عاشورا است . بدین جهت مرحوم آیة الله سید محمد حسین شیرازى تا آخر عمر ملتزم و مداوم به زیارت عاشورا بود.
- رفع گرفتارى
یكى از علما و حجج اسلام و از ذریه رسول الله صلى الله علیه و آله در یادداشتهاى خود چنین فرموده بود: شبى از طریقى به من الهام شد كه مبلغ چهل و پنج هزار تومان بر درب مغازه یكى از بندگان خدا كه مرد محترمى از اهل اصفهان است (و نخواسته اسمش گفته شود) صبح متحیر بودم چه كنم ، آیا آنچه فهمیدیم صحیح است یا نه و نمى دانستم چقدر پول دارم ؟ وقتى مراجعه كردم دیدم موجودى من چهل و پنج هزار تومان است ، اول وقت رفتم درب مغازه آن آقا كه از محترمین آن شهر بود، دیدم دو نفر درب مغازه او ایستاده اند، به آن آقا گفتم : من با شما كارى دارم ، مى خواهم با هم برویم جایى و برگردیم .
گفت : بسیار خوب . من ایشان را بردم مسجدالنبى واقع در خیابان جى ، آنجا عمله و بنا كار مى كردند، لب ایوان طرف قبله نشستیم .
من به ایشان گفتم : من مامور هستم گرفتارى شما را اصلاح كنم ، مشكلى دارى بگو، هر چه اصرار كردم نگفت ، بالاخره آن مبلغ را به ایشان دادم ولى نگفتم چقدر است . ایشان بى اختیار به گریه افتاد و گفت :
من چهل و پنج هزار تومان قرض داشتم ، چهل زیارت عاشورا نذر كردم بخوانم و امروز بعد از اذان آخر آن را خواندم و از آقا ابى عبدالله الحسین علیه السلام خواستم رفع گرفتاریم شود كه بحمد الله گره باز گردید.


نوع مطلب :
برچسب ها :

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی